Türkiye’nin Meşhur Kuruyemişçisi İflas Etti! Şubelerinin Hepsi Kapatılıyor

Kuruyemiş ve baharat sektöründeki yatırımları sonucu kısa sürede 200’ün üzerinde şubeye ulaşan Maksul Gıda, kısa sürede çıktığı zirveden bir o kadar hızlı düştü.

Sson yıllarda hız kazanan iflas furyasına katılan şirket, özellikle dünya üzerinde takip eden yüksek faiz politikası karşısında mali durumunu korumakta güçlük çekti ve 3 yıl önce konkordato talebinde bulundu.

MAHKEME “DÜZELMESİ İMKANSIZ” DEDİ: İFLAS KARARI VERİLDİ

Mahkeme, şirketin durumuna ilişkin, bilirkişi raporu talep etti. Prof. Dr. Serdar Kale, Prof. Dr. Fatma Pamukçu ve Mali Müşavir Deniz Akkaya Mar’ın mahkemeye sunduğu raporda, şirketin toparlanmasının mümkün olmadığı kaydedildi.

Bu bilgilerin üzerine Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, dün görülen duruşmada Maksul Gıda ile sahibi Hakan Şenol için iflas kararı verdi. Şirketten, kamunun yanı sıra çok sayıda işçinin de parasını alamadığı ortaya çıktı.

ŞUBELERİNİN TAMAMI KAPATILMAK ÜZERE

Kararla birlikte, şirketin tasfiye süreci de başladı. Borç miktarı ise 400 milyon TL olarak kayıtlara girdi. Bu arada, bir ara 200 kadar şubeye erişen şirketin şimdilerde 50 kadar şubesi faaliyette.

Süreç boyunca 150’ye yakın şubesi kapanan şirketin, halihazırda aktif olarak faaliyet yürüten 50 şubesinde de boşaltma işlemleri sürdürülüyor. Aylardır maaşını alamadıklarını belirten yaklaşık 200 Maksul Gıda çalışanı, şirkette yaşananlara ilişkin büyük mağduriyet yaşamakta.

AYLARDIR MAAŞ ÖDEMEDİKLERİ ORTAYA ÇIKTI

İflasına karar verilen Maksul Gıda’nın 200 kadar çalışanın da, aylardır maaşlarını alamadıkları anlaşıldı. Maksul Gıda çalışanı Hanife Nur Aca, geçen 31 Ocak’ta işe girdiğini belirterek “13 Mart 2024 tarihinde şube kapatılarak çıkışımız verildi. İşe girdiğim tarihten beri 1 kuruş maaş ödemesi almadım” dedi. Berkay Ünlü isimli çalışan ise, “Aralık 2023 ve Ocak-Şubat 2024 maaşlarımı birçok mağdur gibi ben de alamadım” ifadelerini kullandı.

Maksul Gıda’nın Bağcılar şubesinde çalışan Derya Aşkar ise “1,5 aydır ama maaşımı alamadım. Kimseye de sesimizi duyuramıyoruz. Ne bölge sorumlusuna ne de şirketin sahibi Ömer Faruk Şenol bizim mesajlarımıza ve aramalarımıza yanıt veriyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x