Tuncer Bakırhan’dan CHP’li Burcu Köksal’a tepki: Bu düşmanlıktır

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, seçim çalışmaları kapsamında Konya’nın Kulu ilçesindeki halk buluşmasına katıldı.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre ilçedeki halk buluşmasında konuşan Bakırhan, “Yüzyıllardır ana toprağından göçmüş ve göçtüğü yerde dilini kültürüne sahip çıkan başka bir halk yoktur. Gerçekten siz İç Anadolu Kürtleri, Kulu’da, Cihanbeyli’de ve Konya’daki kardeşlerimiz ile ne kadar gurur duysak azdır” dedi.

‘BU DÜŞMANLIKTIR’

Bakırhan, şunları söyledi: “Yüzyıllardır ana sütü gibi helal dilinden ve kültüründe vazgeçmeyen halkımız, 31 Mart gününü kazanıma dönüştürme günüdür. Emin olun şu anda Avrupa’nın dört bir yanından Kulu’daki buluşmamızı izliyorlar. Sizlere inanıyorum. Siz vazgeçmeyenler; kesinlikle sandıkta cevabı vereceksiniz. Bir belediye başkan adayı çıkmış (CHP’nin Afyonkarahisar adayı Burcu Köksal) belediyeyi alırsa DEM Partililer kapıdan giremezmiş diyor. Bu yaklaşım düşmanlıktır. Bizim kapımız ise herkese açıktır. Araplara, Türklere, Alevilere, Sunilere… 31 Mart’ta bunlara gerekli olan cevabı verecek miyiz?”

‘KONYA’DA BİRKAÇ BELEDİYEMİZ OLACAK’

Bakırhan, 31 Mart’ta Konya’da birkaç belediyeyi kazanacaklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: “31 Mart akşamı Konya’nın birkaç yerinde belediyelerimiz olacaktır. Buna hep birlikte şahit olacağız. Şimdi buradan sesleniyorum; bakın belediyelerimize kayyım attıkları yetmediği gibi bir de Kürt illerine seçmen kaydırıyorlar. Sizden ricam, onların taşıdığı her seçmene karşı oy kullanacak iki kişiyi kentlerine gönderelim. Eğer paraları yoksa partimizin ilçelerine gitsinler. Orada içecekleri helal çaylardan sonra biletlerini alıp oylarını kullanmaya gitsinler. İnşallah onlara gereken cevabı hep birlikte vereceğiz. Kulu’da fark yaratacağız. Kulu’da çok dilli belediyecilik anlayışımızı hayata geçireceğiz. Herkesin kendi dilinde konuşması ve dillerini yaşatabilmesi için sonuna kadar olanak yaratacağız. Değerli Kulu halkı, Bekir başkanımız ile Esma arkadaşımız, sizlere Murat Bozdağların emanetidir.”

Ne olmuştu?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel önceki gün Afyonkarahisar’da Belediye Başkan Adayı ve CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal ile miting düzenlemişti.

Burada konuşan Burcu Köksal, “Belediye başkanı olarak seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi’nin kapıları DEM Parti hariç, bütün siyasi partilere açık olacak. Onlar bunu söyleyemez, AKP’nin adayı bunu söyleyemez. Onlar ancak yaygara koparır, kapalı kapılar ardından pazarlık yaparlar” demişti.

CHP lideri Özgür Özel, daha sonra Uşak’ta düzenlediği mitingde konuya ilişkin açıklama yapmıştı. Özel, “Demin Afyon’dan geldim ve Burcu Başkandan da selam getirdim. Bu sırada Afyon’da konuşurken belediyenin kapılarını ardına kadar açacağız diye söylerken orada bir küçük sürçü lisan oldu, ‘aman başkanım sen düzelt’ dedi. Afyon belediyesinin de, Uşak belediyesinin de seçildikten sonra kapıları ardına kadar tüm siyasi partilere, tüm Uşak ve Afyonlulara açıktır” demişti.

Öte yandan tv100.com yazarı Barış Yarkadaş, Burcu Köksal ile telefonda konuştuğunu duyurmuştu.

Yarkadaş, “Burcu Köksal, bana telefonda ‘Ben Belediye Başkanı seçildiğimde, Afyonkarahisar Belediyesi’ni DEM Partlilere yönetmeyeceğim. Ben bir dil sürçmesi sonucu değil, verdiğim söz üzerine konuştu. Ben bu sözü ilk günden beri verdim. Bu sözümün de arkasındayım’ dedi” ifadelerini kullanmıştı.

Köksal daha sonra X hesabındaki paylaşımda Suriyeli sığınmacıları şehirden göndereceğini yazarak, “AKP, ‘Mevcut işçileri çıkaracak, PKK’lıları işe alacak’ diyor. Ben ‘Emeklilere dört ay doğalgaz ve Afjet konusunda destek vereceğim’ diyorum, ‘Belediyeyi DEM’lilerle yönetecek’ diyorlar, ‘Rantsal dönüşüm değil, bedelsiz ev yapacağım’ diyorum. ‘Gizli kapılar ardında DEM’lilerle görüşüyor’ diyorlar. Açık ve net Afyonkarahisar’ı DEM’lilerle ve HÜDA PAR’lılarla yönetmeyeceğim” demişti.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x