14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlık çalışanlarından protesto

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle bir araya gelen İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED), Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN), Birlik ve Dayanışma Sendikası (BDS), Hekim Birliği Sendikası, Tabib-Sen ve Genel Sağlık-İş Sendikası üyelerinden oluşan bir grup, 1 Mart 2024 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren torba yasayı protesto etti. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan bazı sağlık çalışanları dövizler açarak slogan attı.

Grup adına basın açıklaması yapan İstanbul Aile Hekimliği Derneği Yönetim Kurul Üyesi Doktor Bilge Mehmetzade, “Bu onurlu mesleğin asla sarsılmaması gereken itibarını azaltma çalışmaları, her geçen gün şiddetini arttırmaktadır. Bu durum, bir ülkedeki en temel ve en vazgeçilmez kamu hizmeti olan sağlık hizmetinin baş aktörü olan bizleri artık dayanılması güç bir noktaya getirmiştir. Birçok meslektaşımız bu bilinçli itibarsızlaştırma ve bunun sonucunda her geçen gün katlanarak artan ve önlenmesi adına gerekli adımların atılmadığı şiddet olayları sebebiyle ülkesini vatanını terk etmektedir.” dedi.

“TORBA KANUN MADDELERİ ACİLEN GERİ ÇEKİLMELİDİR”

Torba yasadaki maddelerin kabul edilemez olduğunu belirten Mehmetzade, “1 Marttaki torba kanunla, sözde bizlerin bu özverili çalışmalarını teşvik etmek için verildiği belirtilen ek ödemelerin alınan en ufak cezalarda bile kesileceği hükme bağlanmıştır. Uyarı cezasında 1 ay kınama cezasında 2 ay, aylıktan kesme cezasında 3 ay bu ek ödemelerin kesileceği belirtilmiş ve bu kesintiler 6 ay olursa sözleşmemiz fesih olacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. Disiplin cezaları neticesinde ek ödeme kesintisi yapılamayacağını vurgulayan Anayasa Mahkemesi kararına ve ayrıca; bir fiile birden fazla ceza verilemez şeklindeki evrensel hukuk ilkelerine de aykırıdır. Bu maddenin bu ülkede kanun düzeyinde bir mevzuatta geçmesi ülkemiz adına maalesef ki bir utanç kaynağıdır. Hukuksuz ve hiçbir mantıklı gerekçesi olmayan bu torba kanun maddeleri, kesinlikle kabul edilemez olup acilen geri çekilmelidir” diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x